دوشنبه 31 اردیبهشت ماه 1403 عضويت ورود
  مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان خوروبیابانک

  تاريخچه تشکيل جهاد کشاورزی

        پس از پیروزی انقلاب اسلامی بمنظور انجام اقدامات وسیع و سریع برای رفع محرومیت از روستاهای کشور ایران بنا به فرمان رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) نهادی به نام جهاد سازندگی در 27 خرداد 1358 تشکیل گردید. همزمان نیز وزارت کشاورزی ایران به ارائه خدمات در چارچوب وظایف و ماموریت های محوله خود از جمله کشاورزی و دامپروری مشغول بود .

 نقش جهاد در جنگ

       با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه جمهوری نوپای اسلامی ایران جهاد سازندگی علاوه بر رسالت اصلی خود که رسیدگی به آبادانی و ارتقاء سطح زندگی مردم در مناطق محروم و روستائی بود با بسیج نیروهای مردمی و کارکنان جهاد سازندگی وظیفه خطیر و مهم پشتیبانی از جنگ ( ساخت سنگر ، راه ، کانال ، آبراه و.... ) نیروهای مسلح اعم از ارتش ، سپاه و بسیج را به عهده گرفت در این راه جهاد سازندگی استان اصفهان بیش از 630 نفر شهید تقدیم انقلاب اسلامی نمود از این رو امام خمینی نام سنگر سازان بی سنگر را به نیروهای اعزامی از طرف جهاد سازندگی اطلاق نمودند.

 تشکیل وزارت جهاد سازندگی

       خدمات ارزشمند جهاد سازندگی در زمینه فعالیت های فرهنگی ، بهداشت و درمان، عمران ،کشاورزی و دامپروری و بطورکلی سازندگی مناطق دور افتاده روستاها باعث گردید مجلس شورای اسلامی در سال 1362قانون تشکیل وزارت جهاد سازندگی را تصویب نماید. در این راستا وظایف و ماموریت هائی به جهاد سازندگی اضافه و یا حذف گردید.

 شرح وظایف

       در سال 1369 مجلس محترم شورای انقلاب اسلامی قانون تفکیک وظایف دو وزارتخانه جهاد سازندگی و کشاورزی را تصویب نمود بموجب قانون مذکور وظایف مربوط به امور دام و طیور ، شیلات ، امور عشایر ، عمران روستائی ( امور راه ، آب و فاضلاب ، برق و صنایع روستائی ) ، آبخیزداری و منابع طبیعی به وزارت جهاد سازندگی و کلیه وظایف مربوط به امور کشاورزی شامل زراعت ، باغبانی ، حفظ نباتات ، آب و خاک ، مکانیزاسیون و تحقیقات کشاورزی به وزارت کشاورزی محول گردید.

ادغام وزارت جهاد سازندگی و وزارت کشاورزی

      در سال 1379 بار دیگر طرح ادغام دو وزارتخانه در مجلس شورای انقلاب اسلامی مطرح و با هدف تجمیع وظایف و اصلاح ساختار اداری و تشکیلاتی و واگذاری امور غیر مرتبط با این دو وزارتخانه به سایر دستگاههای ذیربط ، وزارت جهادکشاورزی تاسیس و مورد تصویب نمایندگان محترم قرار گرفت و کلیه امور کشاورزی و دامپروری و ترویج و تحقیقات کشاورزی و.... در این وزارت تجمیع گردید در مراکز استان ها سازمان جهاد کشاورزی در مراکز شهرستانها مدیریت جهاد کشاورزی و در سایر بخشها و دهستانها مراکز ترویج و خدمات  جهاد کشاورزی تشکیل گردید.

 اهداف وزارت جهاد کشاورزی

جهادکشاورزی همواره اهداف عالیه رهبر کبیر انقلاب را سرلوحه برنامه ها و وظایف  خود قرارداده و می‌کوشد در زمینه قطع وابستگی کشور به دیگر کشورها در زمینه محصولات کشاورزی و سایر فرآورده های دامی و پروتینی و ترویج کشاورزی و استفاده بهینه از آب و خاک و مکانیزاسیون تلاش و فعالیت نماید.

 

انواع فعالیت های جهاد کشاورزی شهرستان :

کشاورزی دامداری و باغداری در منطقه خوروبیابانک با توجه به شوری آب وخاک و فقیر بودن منابع تولیدات بسیار با هزینه بالا و زحمت زیاد کشاورزان که به امر کشاورزی و دامداری اشتغال دارند همراه بوده و هست .با در نظر گرفتن هزینه تولید سودی برای کشاورزان باقی نخواهد بود نخواهد بود ولی این شهرستان با بعد مسافت طولانی تا مرکز استان باز هم به ارائه فعالیت در امر کشاورزی اشتغال داشته و دارند . عمده فعالیت باغداران این منطقه نخل کاری و باغات نخیلات بود که چندین قرن است که بهره برداران با توجه به دسترسی نداشتن به شهرستان ها و استان های همجوار به صورت خودکفا زندگی می کردند ولی  متاسفانه یا خوشبختانه تقدیر الهی و بارش برف سنگین در دی ماه 1386 و سرمازدگی باعث از بین رفتن حداقل 90-95 درصد از نخیلات گردید که از آن تاریخ به بعد باغداران با سختی و بی مهری قدم به عرصه تولید گذاشته و می گذارند و پس از آن با اجرای طرح باززنده سازی نخیلات در 10 نقطه از مناطق خرما خیز این شهرستان انجام گردید و از سال 1388 شروع به جایگزینی ارقام مرغوب از نوع کبکاب و زاهدی نموده ایم ولی متاسفانه هر ساله در اثر سرما در بهمن و اسفندماه باعث خشک شدن مجدد و از بین رفتن پاجوش ها می گردد ولی بازهم با این همه مشکلات می توان انواع زراعت (جو،گندم،علوفه سبز و خشک ، آفتابگردان ، ارزن ، پنبه ، روناس ، سیر ، گیاهان دارویی و ...) و در کشت باغات (خرما ، زیتون ، پسته ، انار، انجیر ، زردآلو و...) را نام برد و با توجه به سرد شدن هوای این شهرستان کشت گیاهان داروئی ، زعفران ، سیر ،انار و زیتون جای فعالیت بسیار داشته و دارد.

 

مدیران جهاد کشاورزی :

 پس از ادغام جهاد سازندگی و کشاورزی و تشکیل جهاد کشاورزی و با توجه به اینکه بخش خور بیانک بخشی از شهرستان نایین بوده به صورت مرکز خدمات بوده و در سال 1388 با ارتقا خوروبیابانک به شهرستان تبدیل به مدیریت گردید .

 رییس های مرکز خدمات جهاد کشاورزی بعد از ادغام

1)       سید محمود قاضوی

2)       حسین غلامرضایی

 مدیران جهاد کشاورزی از زمان شهرستان شدن خوروبیابانک

1)       حسین غلامرضایی

2)      سیدحکمت موسوی

 

   
 
  كاربران بر خط
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 323
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 323

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 1747543
Visitors بازديد هاي امروز: 383
Visitors بازديد هاي ديروز: 996

فعال در اين زمان كاربران فعال:
Copyright (c) 1403/02/31 پرتال مديريت جهادكشاورزی شهرستان خور و بيابانك
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا